تعریف خواب دیدن یا رویا:تجربه افکار،تصاویر یا احساساتی است که که هنگام خواب انجام می پذیرد. رویا ممکن است شامل اتفاقات روزمره یا عجیب و غریب بشود. انسانها از قدیم اهمیت زیادی برای رویا و خواب دیدن قائل می شدند.و به طرق مختلف به آن نگریسته اند به عنوان مثال گروهی آن را پنجره ای به سوی مقدسات دانسته اند. بعضی ها آن را برادر مرگ نامیده اند . برخی جواب های عاطفی برای خواب پیدا نموده اند برخی جواب های خلاقانه برای خوات و رویا پیدا نموده اند.

روانشناسان بر این عقیده اند که امیال سرکوب شده ای که در انسان وجود دارد به صورت رویا بروز می کند. نظریه دیگری رویا را افشاگر ذهن نا خود آگاه می داند.بر این اساس خواب حوادث آینده را پیش بینی کرده و به نکاتی درشخصیت خواب بیننده  که شخص از آنها غافل شده است اشاره می کند. نظریه دیگر خواب را بر اساس بارهای الکتریکی ای که محرک بخشهای مربوط به حافظه مغز هستند توضیح می دهد.

در اندیشه اسلامی رویا می تواندحامل یک پیام باشد که گاهی این پیام از سمت جسم و حواس و ادراک جسمانی ما، گاهی از سوی روح و ادراک روحانی ما مخابره می شود.

کشفیات دانشمندان در مورد رویا ها: رویاها می توانند جذاب،هیجان انگیز،ترسناک یا عجیب ومرموز باشند ما بهچند مورد از کشفیات اشاره می کنیم

الف:همه خواب می بینند:همه ما منجمله نوزادان خواب می بینیم محققان دریافته اند که افراد به طور معمول هرشب  چندین رویا می بینند که هر رویا به مدت ۵ الی ۲۰ دقیقه طول میکشد. حتی کسانی که می گویند خواب نمی بینیم خواب می بینند. به طور میانگین همه افراد در طول عمر خود شش سال خواب می بینند.

ب : ما اکثر رویاهایمان را از یاد می بریم:پژوهشگری مدعی که انسان بعد از رویا ۹۵ درصدآن رافراموش می کند. چرا به خاطر سپردن رویاها تا این حد دشوار است؟ بر اساس یک نظریه تغییرات مغزی که در حین خواب رخ می دهند روند پردازش و ذخیره سازی اطلاعات را که در شکل گیری خاطره نقش اساسی دارد ،تحت پوشش قرار نمی دهد. اسکن های مغزی که در افراد در خواب به عمل آمده انداین طور نشان می دهد که نواحی جلویی مغز که کار پردازش خاطراه را انجام می دهد در هنگام رویا غیر فعال است.

ج - همه رویای ما رنگی نیست: تقریبا رویاهای ما رنگی هستند البته درصد کمی از رویاها سیاه و سفید هستند. طی تحقیقاتی که بلافاصله پس از بیدار شدن افراد انجام گرفته از آنان خواسته شد از میان رنگهای جدول، رنگی را که در رویای خود دیده اند، انتخاب کنند، افراد اکثرا رنگهای ملایم را انتخاب کردند.

د - رویاهای زنان و مردان با یکدبگر متفاوت است: مردان بیشتر از زنان رویای وحشتناک و خشونت آمیز می بینند و زنان رویاهایی با شخصیت انسانی بیشتر می بینند و زمان خواب دیدن زنان اندکی بیشتر از مردان است.

ه - حیوانات نیز احتمالا رویا می بینند: آیا تابحال سگی را دیده اید که هنگام خوابدم تکان می دهد یا پاهایش حرکت می کنند؟اگر چه تسیار دشوار است که با قاطعیت بگوییم حیوانات هم خواب می بینند، اما محققان بر این باورند که درواقع احتمال دیدن رویا در حیوانات وجود دارد. حیوانات هم درست مانند انسان  مراحل خواب را که متشکل از  دو چرخه آر.ای.ام و ان . آر.ای است را پشت سر می گذارند.

+ نوشته شده در  شنبه بیستم خرداد ۱۳۹۱ساعت 20:55  توسط كوهي حميد رضا  |